Trampolina podczas zimy. Czy chować trampolinę na zimę?

30 marca 2021

Widząc zainteresowanie jakim cieszy się nasz ranking trampolin zapewne wielu z Was zderzy się z pytaniem jak zabezpieczyć trampolinę na zimę. Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy schować naszą trampolinę na okres jesienno-zimowy do zadaszonego pomieszczenia bez wilgoci. W innym wypadku, przez panujące w tym okresie warunki pogodowe może się okazać, że na wiosnę trampolina nie będzie się nadawać do użytku. Ciągła wilgoć, mrozy i zmiany temperatur mogą się okazać druzgocące dla naszej trampoliny.

Mimo tego, że elementy są ze stali nierdzewnej, to jednak w niektórych przypadkach przy źle wykonanym stelażu i silnym działaniu wody może dojść do pojawienia się korozji. Często też od wewnątrz metalowe rury nie są zabezpieczone przez co tam zaczyna się proces korozji. Problemem jest też zbierająca się tam woda, która w momencie przyjścia mrozu się rozszerza i jest w stanie uszkodzić konstrukcję.

Niskie temperatury nie działają również korzystnie na materiały siatki, która w ten sposób może stracić swoją pierwotną sprężystość. Również materiały, z których zbudowane są elementy takie jak siatka ochronna przez wielomiesięczne działanie wilgoci parcieje, przez co nie będzie mógł posłużyć jako ochrona w przyszłym roku.

Jak zabezpieczyć i składać trampolinę na zimę?

Jeżeli nie mamy dużego garażu, w którym będziemy mogli schować naszą trampolinę bez składania, musimy ją rozebrać. Rozebranie jest zwykle prostsze niż składanie, ponieważ nie musimy odkręcać każdej śrubki, tylko możemy rozebrać na większe elementy. Każda trampolina jest inna, ale zwykle metalowe nogi przytwierdzone są na śruby, których odkręcenie nie powinno nam sprawić problemu. Podobnie ze słupkami, na których opiera się siatka ochronna. Je też trzeba odkręcić lub poluzować, tak aby móc ściągnąć materiał. Wszystkie części powinniśmy schować w suchym miejscu, najlepiej gdzie panuje plusowa temperatura. Jeżeli nie mamy takiej możliwości koniecznie musimy zadbać w to, by nie było w tym miejscu wilgoci.

Co jeśli jednak nie mamy żadnego, nawet najmniejszego schowka by zmieścić tam trampolinę? W tej sytuacji przede wszystkim musimy zadać o to, by do części rozebranej trampoliny nie dostała się woda. Po złożeniu każdy element powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć, np. wsadzając do plastikowego worka lub pod plandekę. Zadbaj o to, by przez tym procesem dobrze osuszyć trampolinę, ponieważ zdarza się, że przez okres na zewnątrz mogła zebrać wodę do metalowych rurek. Tak przygotowane i oczyszczone z brudu elementy powinniśmy ułożyć pod zadaszeniem.

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.