Przewijanie noworodka – krok po kroku

1 lutego 2023

Przewijanie noworodka – krok po kroku

Przewijanie noworodka – przed czy po karmieniu?

Przewijanie noworodka to ważny element codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim należy zadbać o higienę i komfort dziecka, a także o jego bezpieczeństwo. Zaleca się przewijanie noworodka po każdym karmieniu, aby uniknąć podrażnień skóry i infekcji. Przed przewinięciem należy dokładnie umyć rączki i twarz dziecka oraz delikatnie osuszyć je chusteczkami lub miękkim ręcznikiem. Następnie trzeba nałożyć czysty pieluchowy materiał, aby zapobiec odparzeniom skóry. Po tym można już przystąpić do przewijania noworodka – najlepiej na specjalnej macie lub stoliku do przewijania. Ważne jest, aby utrzymać głowicę dziecka w pozycji neutralnej i upewnić się, że materiał jest odpowiednio dopasowany do ciała malucha. Po zakończeniu procedury należy sprawdzić, czy skóra dziecka jest sucha i czysto ubrana.

Przewijanie noworodka w nocy – sprawdzone sposoby

Przewijanie noworodka w nocy może być trudnym zadaniem, szczególnie dla rodziców, którzy dopiero co przyjęli swoje pierwsze dziecko. Przede wszystkim ważne jest, aby upewnić się, że miejsce do przewijania jest czyste i bezpieczne. Dobrym pomysłem jest ustawienie lampki nocnej lub innego źródła światła w pobliżu miejsca do przewijania, aby uniknąć podrażniania oczu malucha. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowanie materiałów potrzebnych do przewijania – warto mieć pod ręką chusteczki nawilżane, pieluchy oraz krem do pupy.

Kiedy już będziemy gotowi do przewinięcia maluszka, powinniśmy delikatnie obudzić go i uspokoić. Następnie powinniśmy zdjąć mu ubranko i starannie go oczyścić. Po tym etapie można nałożyć krem na pupę i założyć nowe ubranko. Ważne jest także to, aby po każdym przewinięciu uspokajać dziecko i trzymać je blisko siebie – dotyk ma tu duże znaczenie!

Ile razy trzeba przewijać dziecko w ciągu dnia?

Ilość przewijania dziecka w ciągu dnia zależy od jego wieku i potrzeb. Noworodki powinny być przewijane co 2-3 godziny, aby uniknąć podrażnień skóry i zapobiec infekcjom. Starsze dzieci mogą wymagać mniejszej częstotliwości przewijania, ale nadal ważne jest, aby regularnie sprawdzać pieluchy i je zmieniać, gdy są mokre lub brudne. Wraz ze wzrostem aktywności ruchowej dziecka może być konieczne częstsze przewijanie. Na przykład starsze dziecko może potrzebować więcej niż trzech przewinek na dobę, jeśli ma tendencję do robienia dużo brudu lub bardzo się poci. Ważne jest również, aby upewnić się, że skóra dziecka pozostaje sucha i czysta między przewinięciami. Jeśli skóra staje się wilgotna lub mokra od potu lub moczu, należy jak najszybciej to naprawić.

Jak przewijać noworodka w szpitalu?

Przewijanie noworodka w szpitalu jest ważnym elementem opieki nad dzieckiem. Przed przystąpieniem do przewijania, personel medyczny powinien zapoznać się z procedurami i wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny. Personel medyczny powinien używać czystych rękawiczek jednorazowego użytku, aby uniknąć przenoszenia bakterii na skórę dziecka. Noworodek powinien być przewijany na specjalnie przygotowanej pieluchomajtce lub na stoliku do przewijania. Należy upewnić się, że materiał jest czysty i suchy oraz że temperatura otoczenia jest odpowiednia dla komfortu dziecka. Podczas przewijania należy delikatnie podnosić główkę i tułów noworodka, aby uniknąć uszkodzenia skóry. Po zakończeniu procedury należy sprawdzić, czy noworodek ma suche ubranko i pieluszkę oraz czy skóra jest sucha i bez podrażnień. Jeśli istnieje potrzeba, można także posmarować skórę dziecka kremem ochronnym lub maścią antybakteryjną. Ważne jest, aby po każdym przewinięciu rygorystycznie stosować się do procedur higienicznych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji w szpitalu.

Jak przewijać malucha, żeby nie płakał?

Przewijanie malucha może być trudnym zadaniem, szczególnie jeśli dziecko płacze. Jednak istnieje kilka sposobów, aby przewijać malucha bez łez. Przede wszystkim ważne jest, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość czasu i uwagi. Należy upewnić się, że miejsce do przewijania jest czyste i wygodne oraz że masz pod ręką wszystkie potrzebne akcesoria. Kolejnym krokiem jest utrzymanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem i mówienie do niego miłymi słowami lub kołysankami. Możesz także dotknąć delikatnie twarzy lub głaszczeć po brzuszku, aby uspokoić malucha. Jeśli to możliwe, spróbuj przekierować uwagę dziecka na coś innego – np. na grzechotkę lub ulubioną zabawkę – podczas przewijania go. Ważne jest również, aby skupić się na tym, co robisz i unikać rozpraszacza – takich jak telefon czy telewizor – aby mieć pełną kontrolę nad sytuacją. Pamiętaj też o tym, żeby nie spieszyć się i dać dziecku czas na adaptację do nowego otoczenia i procedur przed samym przewijaniem.

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.