Przebieg porodu – skąd dziecko wie, że ma się urodzić?

4 lutego 2023

Przebieg porodu – skąd dziecko wie, że ma się urodzić?

Zegar biologiczny dziecka – jakie procesy decydują o przebiegu porodu?

Zegar biologiczny dziecka to zespół czynników, które decydują o przebiegu porodu. Zegar biologiczny dziecka jest ustalany w momencie poczęcia i od tego momentu zaczyna się proces dojrzewania płodu. W ciągu 9 miesięcy trwania ciąży, organizm dziecka rozwija się i dojrzewa, aby być gotowym na samodzielne życie poza macicą. Do tego procesu należy między innymi wydłużanie szyjki macicy, co powoduje jej stopniowe otwieranie się i umożliwia poród. Inne ważne czynniki to: wydalenie łożyska, obniżenie się płodu w jamie macicy oraz skurcze macicy, które są odpowiedzialne za aktywne rodzenie dziecka. Wszystkie te elementy muszą być spełnione, aby poród mógł przebiegać bezbolesnie i bezpiecznie dla matki i dziecka.

Jak przebiegają poszczególne fazy porodu ?

Poród jest procesem, który składa się z trzech głównych faz. Pierwsza faza porodu to tzw. przygotowanie do porodu lub dolna faza porodu. W tej fazie macica matki skurczy się i rozluźni, aby umożliwić wypchnięcie dziecka na świat. Przed pierwszym skurczem macicy może pojawić się biały płyn owodniowy, który chroni dziecko przed infekcjami. Skurcze macicy są coraz silniejsze i częstsze podczas tej fazy porodu i mogą trwać od kilku godzin do nawet dwudziestu czterech godzin.

Druga faza porodu to tzw. aktywna faza porodu lub górna faza porodu. W tej fazie macica matki skurczy się mocniej niż w poprzedniej, a dziecko zaczyna opuszczać narządy rodne matki i przesuwać się w kierunku szyjki macicy. Podczas tego etapu lekarze mogą zalecić cesarskie cięcie lub inny rodzaj interwencji medycznej, jeśli istnieje ryzyko powikłań lub niedotlenienia płodu. Trwa ono około pięciu godzin i kończy się narodzinami dziecka.

Ostatnia faza porodu to tzw. okres poporodowy lub okres poaktywny porodu. Ten etap trwa od momentu narodzin dziecka do chwili, gdy całkowicie opadną skurcze macicy matki oraz ustali się stan noworodka i jego funkcje życiowe (np., oddech). Lekarze monitorują stan matki i noworodka podczas tego okresu, aby upewnić się, że oboje szybko wracają do zdrowia po tym intensywnym procesie

Sygnały, które daje dziecko tuż przed porodem

Sygnały, które daje dziecko tuż przed porodem są bardzo ważne i powinny być zauważone. Przede wszystkim, matka może odczuwać skurcze macicy, co jest oznaką, że dziecko jest gotowe do opuszczenia jej ciała. Skurcze te mogą pojawić się kilka tygodni lub nawet miesięcy przed porodem i stanowić sygnał ostrzegawczy. Innym sygnałem jest to, że dziecko może zacząć ruszać się mniej niż zwykle. Może to oznaczać, że dziecko jest już gotowe do porodu i trzeba udać się do szpitala lub innego ośrodka medycznego.

Kolejnym sygnałem jest to, że płyn owodniowy może wypływać z dróg rodnych matki. Jest to normalne i oznacza, że dziecko jest gotowe do opuszczenia jej ciała. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym lub udać się na oddział położniczy w celu monitorowania stanu matki i dziecka oraz podjęcia odpowiednich kroków w celu bezpiecznego porodu.

Jak przygotować się do porodu?

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Przygotowanie się do porodu może być stresujące, ale także ekscytujące. Aby przygotować się do porodu, ważne jest, aby mieć plan i wiedzieć, czego można oczekiwać. Przede wszystkim należy skonsultować się ze swoim lekarzem lub położną i uzyskać informacje na temat tego, co będzie działo się podczas porodu. Następnie należy zaplanować transport do szpitala lub centrum porodowego oraz sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek specjalne procedury dotyczące przygotowania się do porodu. Ważne jest również, aby dowiedzieć się więcej na temat opcji rodzenia naturalnego lub cesarskiego cięcia oraz omówić je z lekarzem lub położną.

Kolejnym krokiem w przygotowaniach do porodu jest zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia emocjonalnego i fizycznego. Można to osiągnąć poprzez spotkanie z innymi matkami i dzielenie się swoimi obawami i pytaniami dotyczącymi porodu. Ponadto warto rozważyć uczestniczenie w sesji edukacyjnych na temat porodu lub skorzystanie z usług douli lub coacha rodzinnego. Warto również pomyśleć o tym, gdzie chcesz rodzić – czy to w domu, szpitalu czy centrum porodowym – oraz upewnić się, że masz odpowiedni sprzęt medyczny i akcesoria potrzebne do bezbolesnego i bezpiecznego porodu.

Poród naturalny a cesarskie cięcie – czym się od siebie różnią?

Poród naturalny jest procesem, w którym dziecko przechodzi przez drogi rodne matki i jest wydobywane na świat. Jest to najbardziej naturalny sposób porodu, a także najczęstszy. Poród naturalny może trwać od kilku godzin do kilku dni, w zależności od tego, czy jest to pierwszy poród czy kolejny. Przed porodem naturalnym lekarz lub położna może zalecić stosowanie technik relaksacyjnych i oddechowych, aby pomóc matce w radzeniu sobie z bolesnością.

Cesarskie cięcie (CC) jest operacją chirurgiczną, która polega na usunięciu dziecka poprzez nacięcie brzucha i macicy matki. Cesarskie cięcie może być planowane lub nagłe – jeśli istnieje ryzyko dla życia lub zdrowia matki lub dziecka. Operacja trwa około 30-60 minut i wiąże się ze skomplikowaną procedurą anestezji oraz okresami rekonwalescencji pooperacyjnej. Po CC matka powinna unikać aktywności fizycznej przez co najmniej 6 tygodni po porodzie, aby umożliwić szybsze gojenie się ran.

Jak wygląda opieka nad dzieckiem tuż po porodzie?

Opieka nad dzieckiem tuż po porodzie jest bardzo ważna. Rodzice powinni zapewnić swojemu dziecku bezpieczne i komfortowe środowisko, aby mógł on rozwijać się w sposób prawidłowy. W pierwszych godzinach po porodzie lekarze i personel medyczny monitorują stan noworodka, aby upewnić się, że wszystko przebiega pomyślnie. Po udanym badaniu lekarze mogą skierować rodziców do sali szpitalnej lub do domu, jeśli stan dziecka na to pozwala.

Po opuszczeniu szpitala rodzice muszą zapewnić swojemu dziecku odpowiednią opiekę. Powinni regularnie karmić malucha i obserwować jego postępy w rozwoju fizycznym i umysłowym. Ważne jest również, aby regularnie odwiedzać pediatrę w celu monitorowania postępu rozwojowego oraz wykonywać okresowe szczepienia ochronne. Rodzice powinni także zapewnić swojemu dziecku odpowiedni sen i relaks oraz czas na aktywności fizyczne i zabawy.

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.