Kreatywne sposoby na spędzenie czasu z dzieckiem

2 kwietnia 2021

Istnieje wiele ciekawych sposobów na spędzenie aktywnego i kreatywnego czasu z dziećmi. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni, rozbudźmy ją, a codzienne rzeczy mogą być super sposobem na spędzenie czasu!

Wspólne gry

Na rynku istnieje wiele gier, podczas których możemy spędzić wiele godzin. Często zapomniane gry i zabawy takie jak układanie puzzli czy Monopoly może przynieść nam masę frajdy. Swego czasu na naszej stronie pojawił się artykuł, w którym przedstawiliśmy pomysły na prezent na 6-latka, z powodzeniem wiele z tych gier można wykorzystać w innych grupach wiekowych. W zestawieniu proponujemy m.in. Milionerzy w wersji dorośli vs dzieci, Jenga czy Twister. Każda z tych gier pozwoli ci kreatywnie spędzić czas z dzieckiem.

Spacery i krótkie wycieczki

Aby wycieczka była udana niekoniecznie musimy wyjeżdżać na cały weekend wiele kilometrów za miasto. Na 100% w promieniu 30 km od miejsca zamieszkania znajdziesz dziesiątki ciekawych miejsc do odwiedzenia. Wystarczy dobrze poszukać w Google, być może samemu na Google Maps lub czasami wystarczy zapytać na lokalnej grupie na Facebooku. W Polsce jest ponad 120 parków krajobrazowych, więc całkiem prawdopodobne, że jeden z nich jest obok Ciebie. Oprócz tego istnieje wiele małych agroturystyk, które oferują ciekawe atrakcje jak np. poznanie bliżej Alpak czy jazda na kucyku. Wystarczy trochę zaangażowania, a znajdziesz idealne propozycje na spędzenie w kreatywny sposób popołudnia. Niekoniecznie musisz szukać sztampowych miejsc, czasami wystarczy razem z dzieckiem znaleźć na Google Maps wieżę widokową lub wysoką górkę w okolicy i ustalić sobie weekendowy cel. Tego typu wspólne odkrywanie świata może przynieść więcej frajdy niż najdroższe wakacje.

Oprócz dłuższych wycieczek pamiętajmy o zwykłych spacerach po parkach miejskich i laskach. Jesteś z większego miasta? Odwiedźcie wszystkie miejskie parki, zdziwisz się ile takich jest, dla przykładu w Poznaniu istnieje 49 poznańskich parków i ogólnodostępnych ogrodów specjalistycznych. Całkiem sporo, myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tej liczby.

Wspólny serial

Nie zachęcamy do spędzania długich godzin przez telewizorem, ale jeden odcinek dziennie nikomu nie zaszkodzi. Wybierzcie wspólnie serial, który zainteresuje zarówno dorosłych i dziecko, w ten sposób możecie razem przeżywać losy bohaterów serialu. Przez liczbę platform streamingowych liczba seriali dostępnych na nich jest całkiem pokaźna, więc każdy znajdzie coś dla siebie, np. świetny serial produkcji Netflix „Stranger Things”.

Wspólne gotowanie

Ten codzienny, pozornie nudny aspekt może przynieść masę radości dla całej rodziny jeżeli odpowiednio to się zaplanuje. Poszukajcie razem z dzieckiem ciekawego przepisu na obiad lub przekąski, zaplanujcie zakupy, wspólnie je zróbcie, a następnie przygotujcie. Takie angażowanie dziecka w codzienne sprawy bardzo dobrze wpływa na jego rozwój i samodzielność, a przy tym wszystkim daje masę radości, kiedy pozwolimy mu wspólnie podejmować decyzje. A takie przekąski to super dodatek do wcześniejszego punktu. Przyjemne z pożytecznym, a zaplanowane ciekawe i kreatywne popołudnie silnie integrując się z naszą pociechą.

Sport

W zależności od wieku dziecka możemy próbować uprawiać wspólnie sport. Od pokopania piłki na „orliku” po basen czy grę w tenisa, jeżeli jest to starsze dziecko. Warto dywersyfikować aktywności fizyczne, pokazywać różne możliwości, dzięki temu dziecko będzie miało szerszy horyzont i być może w przyszłości chętnie będzie chciało rozwijać się w danej dziedzinie. Również dzięki różnym aktywnością fizycznym w przyszłości gdyby zdecydowała się na jedną to na pewno taka wszechstronność pomoże w osiąganiu lepszych wyników, mówi o tym m.in. Robert Lewandowski, który wiele zawdzięcza rodzicom wuefistom, którzy pokazywali mu różne dyscypliny sportowe zarówno drużynowe jak i lekkoatletyczne.

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.