Kiedy jest dobry moment na zakup pierwszego telefonu dla dziecka?

2 maja 2022

Trudno wyobrazić sobie obecnie życie bez telefonu, nowoczesne smartfony dawno przestały służyć wyłącznie do odbierania połączeń głosowych i wysyłania SMS-ów. Obecnie stanowią małe centrum multimedialne, służą jako aparaty fotograficzne, kamery, odtwarzacze muzyki. Służą do oglądania filmów, grania w gry i nawet do czytania książek. Możliwości jest naprawdę wiele, ale warto zastanowić się nad tym, kiedy kupić dziecku telefon, bo obecnie można zauważyć już nawet parolatków z tym urządzeniem w ręku. Jest to zdecydowanie za wcześnie i większość osób się z tym zgodzi.

Pojawia się wobec tego pytanie, w jakim wieku kupić dziecku telefon. Czy dziecko potrzebuje telefonu?

Czy dziecko potrzebuje telefonu?

Telefon to niezbyt dobry pomysł na prezent dla 6-latka, warto poczekać jeszcze co najmniej parę lat. Do wyboru jest szereg innych ciekawych rozwiązań, które sprawią dziecku mnóstwo radości. Sześciolatek z pewnością ucieszy się z możliwości wspaniałej zabawy na trampolinie. Spożytkuje w ten sposób nadmiar energii, a ruch na świeżym powietrzu wyjdzie mu tylko na zdrowie. W tym wieku zdecydowanie ważniejsze jest rozwijanie koordynacji ruchowej aniżeli wpatrywanie się w ekran smartfona i granie w gry. Nowoczesne smartfony są wyposażone w szereg funkcjonalności, przez co bardzo skutecznie odciągają uwagę dziecka od tego, co ważne. Dzieci stają się przysłowiowymi niewolnikami tych małych urządzeń i niekoniecznie używają ich do dzwonienia, jak było to jeszcze kilkanaście lat temu.

Nieustannie pojawiają się jakieś nowinki technologiczne, aż trudno za tym wszystkim nadążyć. Zaletą podarowania dziecku telefonu jest to, że można być w nim w stałym kontakcie, gdy przebywa poza domem. Jest to też sposób nauczenie dziecka odpowiedzialności, szanowania rzeczy. Dziecko nauczy się też rozporządzania pieniędzmi dostępnymi na koncie. Telefon to również niezwykle pomocne narzędzie, gdy dziecko się zgubi lub znajdzie się w niebezpieczeństwie.

Kiedy pierwszy telefon dla dziecka?

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, wobec czego nie można jednocześnie określić, kiedy nadejdzie idealny moment na zakup pierwszego telefonu. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie poddawać się presji społecznej. Dziecko bardziej samodzielne i niezależne, któremu rodzice pozwalają na wychodzenie bez ich opieki, to telefon staje się wręcz niezbędny. Jeśli dziecko jest przywożone i odbierane do szkoły przez rodzica, to gadżet staje się zbędny. Warto jednak w niego zainwestować w przypadku samodzielnych wyjść i wyjazdów na obozy itd.

Z zakupem warto jednak się wstrzymać co najmniej do siódmego roku życia. Optymalnym wiekiem będzie jednak 9-10 lat. Istotne jest to, aby monitorować zachowania dzieci w Internecie i dbać o ich bezpieczeństwo. Odpowiedzialny rodzic weryfikuje przeglądane przez dziecko treści, zaleca się także ustawić czas aktywności na telefonie, aby uchronić podopiecznego przed uzależnieniem. Smartfon jest bardzo często prezentem na Pierwszą Komunię Świętą, co będzie odpowiednim czasem na rozpoczęcie przygody z tym mobilnym urządzeniem.

Co warto mieć na uwadze przy wyborze pierwszego smartfona dla dziecka?

Dziesięć lat to idealny czas na wręczenie dziecku pierwszego telefonu. Warto wiedzieć, że już trzynastolatkowie mogą samodzielnie zarejestrować numer na kartę i zarządzać swoimi środkami na koncie. Wybierając smartfona, warto mieć na uwadze przede wszystkim wielkość wyświetlacza, Model z ekranem o przekątnej sześciu cali będzie dobrze leżał w dłoni, zapewniając komfort użytkowania. Telefon powinien być solidnie wykonany, zaleca się także zabezpieczyć ekran hartowanym szkłem, nie można też zapomnieć o etui na telefon, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia. W sprzedaży nie brakuje smartfonów ze wzmocnioną obudową, wodo- i pyłoszczelna. Na uwadze trzeba mieć także dobrej jakości aparat i 4 GB pamięci RAM, liczbę rdzeni, moc procesora.

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.