Kiedy dziecko zaczyna pełzać i raczkować?

11 stycznia 2023

Kiedy dziecko zaczyna pełzać i raczkować?

Pełzanie, raczkowanie, czworakowanie i pierwsze próby chodzenia – różnice

Pełzanie, raczkowanie, czworakowanie i pierwsze próby chodzenia to etapy rozwoju motorycznego dziecka. Każdy z tych etapów jest ważnym krokiem w procesie nauki samodzielnego poruszania się. Pełzanie polega na przesuwaniu się po podłożu na brzuchu, co umożliwia dziecku dotarcie do interesujących go miejsc. Raczkowanie to ruchy bardziej zorganizowane niż pełzanie – dziecko opiera się o podłoże swoimi dłońmi i kolanami i przesuwa się naprzód. Czworakowanie jest techniką poruszania się, w której dziecko opiera się o podłoże swoimi czterema kończynami i przesuwa się naprzód. Pierwsze próby chodzenia są ostatnim etapem rozwoju motorycznego dziecka – dziecko stara się utrzymać równowagę i samodzielnie poruszać nogami. Wszystkie te etapy mają swoje wady i zalety, ale ich celem jest poprawienie sprawności fizycznej oraz umiejętności samodzielnego poruszania się u małego dziecka.

Jak pełzanie i raczkowanie wpływa na rozwój dziecka?

Pełzanie i raczkowanie są ważnymi etapami w rozwoju dziecka. Pełzanie jest pierwszym sposobem na poruszanie się, który pojawia się u dzieci między 6 a 10 miesiącem życia. Jest to ważny moment w rozwoju motorycznym dziecka, ponieważ uczy go ono koordynacji ruchowej oraz zwiększa jego zdolność do samodzielnego poruszania się. Pełzanie także stymuluje rozwój umysłowy poprzez aktywowanie nowych neuronów i tworzenie nowych połączeń nerwowych.

Raczkowanie jest kolejnym etapem w rozwoju motorycznym dziecka, który pojawia się między 8 a 12 miesiącem życia. Raczkowanie nie tylko uczy dziecko koordynacji ruchowej, ale także zwiększa jego zdolność do samodzielnego przesuwania się i chodzenia. Raczkowanie także stymuluje rozwój umysłowy poprzez aktywowanie nowych neuronów i tworzenie nowych połączeń nerwowych. Dzięki temu dziecko może lepiej orientować się w otoczeniu i lepiej reagować na bodźce zewnętrzne.

Jakie są oznaki, że dziecko jest gotowe do pełzania i raczkowania?

Pełzanie i raczkowanie to ważne etapy w rozwoju dziecka. Oznaki, że dziecko jest gotowe do pełzania i raczkowania, obejmują: zdolność do podnoszenia głowy i siedzenia bez wsparcia; umiejętność utrzymywania równowagi; zdolność do przesuwania się po brzuchu; chęć poruszania się samodzielnie; oraz zainteresowanie otoczeniem. Dzieci mogą być gotowe do pełzania lub raczkowania w różnym czasie, ale większość dzieci będzie miała te umiejętności między 8 a 12 miesiącem życia.

Rodzice powinni obserwować swoje dziecko, aby upewnić się, że jest ono gotowe na następny krok w rozwoju. Ważne jest, aby rodzice umożliwili swoim dzieciom odpowiednie ćwiczenia fizyczne i stymulacje sensoryczne, aby pomóc im osiągnąć ten etap rozwoju. Rodzice powinni także unikać noszenia swoich dzieci zbyt często lub trzymania ich zbyt blisko siebie – może to sprawić, że dziecko bardzo opóźni proces pełzania lub raczkowania.

Jakie zabezpieczenia należy zastosować w domu, gdy dziecko zaczyna pełzać?

Pierwszym krokiem w zabezpieczeniu domu, gdy dziecko zaczyna pełzać, jest upewnienie się, że wszystkie niebezpieczne przedmioty są poza zasięgiem malucha. Należy usunąć lub odpowiednio zabezpieczyć wszelkie produkty chemiczne i inne substancje toksyczne, a także przedmioty o ostrych krawędziach. Warto również sprawdzić, czy meble są stabilnie ustawione i czy nie ma na nich żadnych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka.

Kolejnym ważnym aspektem jest instalacja barierek ochronnych na schodach oraz blokada drzwi do pomieszczeń, w których można przechowywać potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Jeśli istnieje możliwość montażu bramki antywypadkowej w okolicy schodów lub drzwi balkonowych, warto je zainstalować. Dodatkowo warto rozważyć montaż czujników ruchu lub systemu alarmowego w celu ostrzegania rodziców o tym, gdy dziecko opuszcza swoje miejsce snu lub pojawia się w obszarze objętym nadzorem.

Raczkowanie – kiedy dziecko zaczyna to robić?

Raczkowanie jest ważnym etapem w rozwoju dziecka. Jest to pierwszy krok do samodzielnego poruszania się, a także poznawania otoczenia. Raczkowanie zazwyczaj zaczyna się między 6 a 10 miesiącem życia dziecka. W tym czasie maluch uczy się koordynować ruchy i utrzymywać równowagę. Dlatego też rodzice powinni być cierpliwi i dać dziecku czas na opanowanie tej umiejętności.

Aby wspomóc proces raczkowania, można stosować kilka technik. Przede wszystkim należy zachęcać dziecko do ćwiczeń, np. poprzez przesuwanie go po podłodze lub trzymanie go za rączki i pomaganie mu w poruszaniu się. Można także ustawić przed nim małe przeszkody, aby ćwiczyło swoje umiejętności balansowania i skupienia uwagi na celu.

Czy warto zachęcać dziecko do pełzania i raczkowania, jeśli jest już blisko chodzenia?

Zachęcanie dziecka do pełzania i raczkowania, jeśli jest już blisko chodzenia, może być bardzo korzystne. Pełzanie i raczkowanie są ważnymi etapami w rozwoju motorycznym dziecka. Poprzez te aktywności dziecko uczy się koordynacji ruchowej, zdobywa lepsze umiejętności manualne oraz ćwiczy mięśnie nóg i tułowia. Dzięki temu staje się silniejsze i bardziej sprawne fizycznie, co przygotowuje je do samodzielnego chodzenia. Dodatkowo pełzanie i raczkowanie pozwalają dziecku na odkrywanie otoczenia – maluch może swobodnie poruszać się po domu lub ogrodzie, obserwować otaczające go przedmioty czy zabawki. To także doskonała okazja do nawiązywania interakcji z rodziną i innymi osobami.

Podsumowując, warto zachęcać dziecko do pełzania i raczkowania, jeśli jest już blisko chodzenia. Te aktywności mają wpływ na rozwój motoryczny malucha oraz pozytywnie wpływają na jego społeczną interakcję z otoczeniem. Zachęcanie dziecka do tych czynności można łatwo wykonać poprzez oferowanie mu atrakcyjnych zabawek lub gier ruchowych, które pomogą mu w rozwijaniu umiejętności motorycznych oraz budowaniu wiadomości o otaczajacym go świecie.

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.