Jak zachęcić dziecko do czytania? Sprawdzone metody!

2 maja 2022

Wielu rodziców dzieci 6-letnich można spotkać się z sytacją, gdy ich pociecha wszelkimi sposobami wzbrania się od czytania. W tym artykule postaramy się dać sprawdzone metody, które mogą zachęcić dzieci do czytania, ale na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie…

… dlaczego dziecko nie chce czytać?

Nie napiszę nic odkrywczego, że obecnie na dzieci działa znacznie więcej bodźców z zewnątrz, które wpływają na koncentracje naszego dziecka. Wystarczy cofnąć się pamięcią do naszego dzieciństwa i porównać możliwości dzisiejszych dzieci do naszych – komputery, smartfony, telewizja z dziesiątkami kanałów, nieograniczony dostęp do bajek usługach streamingowych, przeróżne zabawki interakcyjne. To wszystko jest świetne, oczywiście w odpowiedni sposób dozując wymienione „dobrodziejstwa” naszych czasów. Nawyki naszego dziecka kreowane są od najmłodszych lat, dlatego tak ważne jest, by wspierać je w budowaniu tych właściwych, które w przyszłości przyniosą wiele korzyści np. podczas nauki.

Systematyczne czytanie kluczem do sukcesu!

Systematyka – te słowo można powtarzać do znudzenia, ale nie bez powodu jest to jeden z najwazniejszych czynników. Tylko i wyłącznie w ten sposób jesteśmy w stanie wykreować ten świetny nawyk, który pozwoli dziecku skupić się i zacząć czytać. Pamiętaj, że nie musi to być długo. Jeżeli mamy z tym problemy to wystarczy 10 minut dziennie, ale – powtórzymy się – systematycznie! Uwierz, że z czasem zwiekszanie tego czasu nie będzie problemem, a nasz smyk sam z chęcią będzie sięgać po książkę.

Bądź wzorem i zachęć dziecko do czytania

Nawyki wynosi się z domu. Dzieci chłoną jak gąbki przyzwyczajenia rodziców, dlatego nie dziw się, że nie będzie chciało samo czytać, jeżeli nigdy nie widziało rodzica z książką. Zróbcie sobie „czas czytania” i razem siadajcie do książki – ty do swojej, młodzieniec do swojej. Po takim rytuale świetnie będzie opowiedzieć sobie co przeczytaliście i razem przeżywać losy bohaterów czy nowo poznane fakty. Bądź szczerze zainteresowany tym co przeczytała twoja pociecha – to na pewno go zmotywuje do daleszego czytania!

Odgrywanie ról podczas czytania

A może wspólne czytanie? Tomek Sawyer, Kubuś Puchatek, Dzieci z Bullerbyn… to tylko nieliczni bohaterowie książek, do których pewnie sam chętnie byś powrócił/a! Zabierz dziecko do współnej przygody bohaterów i czytajcie razem świetnie przy tym się bawiąc. Dzielcie się na role, bądź zabawnym narratorem i wczujcie się w niesamowity świat!

Żywe zainteresowanie lekturą

Poświęćcie czas po wspólnym czytaniu na omówienie tego co było. Możemy razem wymyślać scenariusze tego co się wydarzy następnego dnia. Dajcie się ponieść wodzy fantazji i wspólnie przewidujcie dalsze losy i weryfikujcie to następnego dnia. Takie żywe zainteresowanie daną książką, na pewno mocno zmieni nastawienia dziecka do czytania!

Odpowiednia tematyka do zainteresowań

Twoje dziecko czymś się interesuje? A może warto najpierw znaleźć jakieś zainteresowanie dziecka i do tego dobrać odpowiednią lekturę? Kto lepiej jak nie ty zna twoje dziecko! Być może warto wybrać książkę o zwierzętach, kosmosie, dinozaurach lub czymś co interesuje dziecko! Wybierzcie się razem do księgarni i wspólnie wybierzcie lekury do czytania – decyzja podjęta przez dziecko, na pewno go zmotywuje do czytania! Poczuje się dorośle i odpowiedzialnie, gdy sam będzie mógł podjąc decyzję. Pamiętaj o tym, aby delikatnie go w tym wesprzeć – tak aby nie odczuł, że to nie on podejmuje decyzję, ale może zdarzyć się tak, że wybierze książkę zbyt trudną na jego wiek – możesz mu to delikatnie zasugerować dając również inne alternatywy w tej tematyce.

Nie tylko książki

Półki księgarni uginają się od tytułów, dlatego warto przejrzeć, co oferuje obecny rynek. Wielu z nas wychowało się na komiskach, więc i to może być świetnym prologiem do czytania. Barwne ilustracje na pewno pozytywnie wpłyną na doznania podczas czytania i pobudzą wyobraźnię, dzięki czemu wszystko przyjdzie łatwiej. Wśród klasycznych książek i komiksów znajdziemy masę interaktywnych książek. Trójwymiarowe postacie, odgłosy natury i inne gadżety z pewnością urozmaicą czas spędzany podczas czytania.

Eksperymenty, doświadczenia

Istnieje wiele pozycji, które oprócz czytania pozwalają robić różne doświadczenia w domu i poza nim. Propozycje takich pozycji znajdziesz w naszym poradniku jaki prezent dla 6-latka wybrać, gdzie przedstawione są m.in. eksperymenty chemiczne, który w przyjazny sposób wyjaśniają różne zjawiska i dokładnie nas instruują jak je możemy wykonać w domowych warunakach.

Pomysłów tego typu jest wiele, wystarczy użyć naszej rodzicielskiej wybraźni! Lekturę o zwierzętach można połączyć z weekendowym wypadem do miejskiego zoo, w którym nasz mały zoolog będzie ekspretem i na żywo opowie to, o czym się dowiedział. Wszelkie książki o roślianch można zabrać ze sobą i wspólnie podczas spaceru po parku rozpoznać różne drzewa czy kwiaty.

Pomysłów jak zachęcić dziecko do czytania jest wiele, ale przede wszystkim musimy pamiętać, że to my jesteśmy za to odpowiedzialni i to my dajemy przykład. Wspólnie spędzając czas, na pewno będziemy w stanie wyrobić w dziecku nawyk czytania, który przełoży się w kolejnych latach na samodzielne poznawanie świata jak i łatwość w przyswajaniu nowej wiedzy. Bądźmy rodzicami, takimi jakich chcieli byśmy mieć!

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.