Jak długo młodzi ludzie mieszkają z rodzicami?

25 stycznia 2023

Jak długo młodzi ludzie mieszkają z rodzicami?

Młodzi Polacy mieszkają średnio do 30 roku życia z rodzicami – dlaczego tak jest?

Młodzi Polacy mieszkają średnio do 30 roku życia z rodzicami, co jest często spotykanym zjawiskiem w naszym kraju. Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje. Po pierwsze, wiele osób ma trudności ze znalezieniem pracy po ukończeniu szkoły lub studiów, co oznacza, że nie mają one odpowiednich funduszy na samodzielne utrzymanie się. Po drugie, wysokie ceny mieszkań i brak możliwości finansowania ich przez banki sprawiają, że młode osoby nie mogą sobie pozwolić na wynajem lub kupno swojego własnego mieszkania. Wreszcie, istnieje silna więź między rodzinami polskimi i tradycyjnie uważa się, że dzieci powinny być blisko swoich rodzin aż do momentu całkowitego samodzielnego utrzymania się. Dlatego też młodzi Polacy często decydują się na pozostanie z rodzinami aż do 30 roku życia.

Kto mieszka dłużej z rodzicami – kobiety czy mężczyźni?

Kobiety częściej mieszkają dłużej z rodzicami niż mężczyźni. Wynika to głównie z faktu, że kobiety są bardziej skłonne do pozostawania w domu i utrzymywania bliskich relacji ze swoimi rodzicami. Badania pokazują, że kobiety są bardziej skłonne do przedłużenia okresu nauki lub poszukiwania pracy, co oznacza, że mogą one pozostać w domu dłużej niż mężczyźni. Ponadto kobiety często mają trudności z samodzielnym utrzymaniem się finansowo i muszą polegać na swoich rodzinach, aby umożliwić im samodzielne funkcjonowanie.

Mimo to badania pokazują również, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na pozostanie w domu dłużej niż ich poprzednie pokolenia. Wraz ze wzrostem cen nieruchomości i brakiem stabilności finansowej coraz więcej osób decyduje się na pozostanie w domu rodzinnym dłużej niż byli gotowi robić jeszcze kilka lat temu. Oznacza to, że obecnie oba płci maja tendencje do pozostawania w domach rodzinnych dłuzej niż ich poprzednie pokolenia.

Ilu Polaków mieszka obecnie w domu swoich rodziców?

Ilu Polaków mieszka obecnie w domu swoich rodziców? Według danych GUS z 2019 roku, ponad połowa (51%) osób w wieku 18-34 lat mieszka z rodzicami. Oznacza to, że około 4 miliony Polaków w tym przedziale wiekowym nadal mieszka z rodzicami. Wśród osób powyżej 35 roku życia odsetek ten spada do 17%. Wynika to głównie z faktu, że większość ludzi tego wieku ma już swoje rodziny i jest samodzielna finansowo.

Mimo to, istnieje duża grupa Polaków, która decyduje się na pozostanie pod dachem rodzinnym. Przyczynia się do tego szeroki dostęp do edukacji oraz trudności ze znalezieniem pracy na rynku pracy. Z drugiej strony, coraz więcej ludzi decyduje się na powrót do domu po ukończeniu studiów lub opuszczeniu innego miasta. Jest to czasem jedyna możliwość na utrzymanie się i osiągnięcie sukcesu finansowego.

Długie mieszkanie z rodzicami – jak to wygląda w innych krajach?

Życie z rodzicami w długim mieszkaniu jest czymś, co wielu ludzi na całym świecie doświadcza. W niektórych krajach, takich jak Japonia i Chiny, tradycyjnie mieszkanie z rodzicami jest bardzo powszechne. Rodzice są odpowiedzialni za utrzymanie domu i opiekę nad dziećmi aż do ich osiągnięcia pełnoletności. Dzieci mają obowiązek szanować swoich rodziców i przestrzegać ich zasad. W tym samym czasie rodzice starają się dać swoim dzieciom możliwość rozwoju i samodzielności.

W innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, mieszkanie z rodzicami po ukończeniu 18 lat jest również popularne. Jednak w USA istnieje większa elastyczność dotycząca tego, czy dziecko powinno pozostać w domu czy opuścić go po ukończeniu studiów lub osiągnięciu pełnoletności. Większość Amerykanów decyduje się na opuszczenie domu po ukończeniu studiów lub osiągnięciu pełnoletności, aby uniknąć presji społeczeństwa i bycia postrzeganym jako „dziecko”.

Czy warto mieszkać z rodzicami po studiach?

Mieszkanie z rodzicami po studiach może być dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Przede wszystkim, jest to doskonała okazja do oszczędności pieniędzy, które mogą być przeznaczone na inne cele. Nie trzeba martwić się o opłaty czynszu ani rachunki za media, a także nie trzeba szukać mieszkania i ponosić kosztów z tym związanych. Ponadto, mieszkanie z rodzicami po studiach może dać Ci szanse na bliskość i wsparcie ze strony swojej rodziny. Możesz liczyć na ich rady i wskazówki dotyczące życia codziennego oraz uczenia się od nich nowych umiejętności.

Jednak mieszkanie z rodzicami po studiach ma też swoje minusy. Możesz czuć się przytłoczona obecnością swoich rodziców lub brakiem prywatności. Możesz także odczuwać presję, aby osiągnąć sukces lub spełnić oczekiwania swoich rodzinnych mentorów. Wreszcie, jeśli Twoje relacje z rodziną są skomplikowane lub napięte, mieszanie z nimi może być bardzo stresujace i trudne do przebrnięcia.

Dlaczego młodych nie stać na własne mieszkanie?

Młodzi ludzie często mają trudności z uzyskaniem własnego mieszkania. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ceny nieruchomości są bardzo wysokie i dla większości osób stanowią one duży problem finansowy. Ponadto, aby kupić mieszkanie, trzeba posiadać odpowiednią ilość gotówki lub pożyczyć pieniądze od banku. Wielu młodych ludzi nie ma jednak takich możliwości finansowych, a ich dochody są zbyt niskie, aby mogli sobie na to pozwolić.

Kolejnym powodem, dla którego młodzi ludzie nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie jest brak stabilności finansowej. Większość osób w tym wieku dopiero rozpoczyna swoje kariery zawodowe i ich dochody są czasami bardzo niestabilne. Banki również oczekują od potencjalnych kredytobiorców określonego poziomu stabilności finansowej i jeśli go nie spełniają, mogą oni napotkać problemy ze uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.