Dlaczego gra na instrumencie pozytywnie wpływa na rozwój dziecka?

2 kwietnia 2021

Nauka gry na instrumentach od wczesnych lat niesie za sobą szereg korzyści. W naszej artykule gdzie odpowiadamy na pytanie jaki prezent dla 6-latka daliśmy kilka propozycji instrumentów muzycznych. Tutaj postaramy się jakie to niesie za sobą korzyści w rozwoju dziecka.

Koordynacja i sprawność ruchowa

Gra na wielu instrumentach wymaga od nas doskonalenia umiejętności dzielenia uwagi na kilka niezależnych ruchów na przykład:

  • gra na gitarze wymaga zarówno zmiany chwytów jak i rytmicznego uderzania w struny
  • gra na instrumencie klawiszowym (pianino, keyboard) uczy nas grania każdą dłonią w innym tempie

Takie umiejętności z pewnością pomogą dziecku w wielu innych dziecinach, gdzie potrzebny będzie tzw. multitasking. Rozwija to też umysł dziecka, co z pewnością pozytywnie wpłynie na każdą kolejną rzecz jakiej dziecko będzie się uczyć.

Skupienie i nauka cierpliwości

W nauce gry na instrumencie wymagane od nas jest skupienie i cierpliwość, bowiem nic nie przychodzi z dnia na dzień, a jedynie długotrwała i systematyczna praca przyniesie efekty. Nie trzeba tłumaczyć, że takie umiejętności będą niezbędne zarówno w okresie szkolnym, gdyż już od najmłodszych lat uczymy dziecko, że dzięki systematycznej pracy jesteśmy w stanie osiągnąć efekty. Wiele osób w dorosłym życiu ma z tym problemy, a wszystkie największe sukcesy na świecie mają jeden wspólny mianownik – systematyczna praca, dlatego tak ważne jest, by pracować nad samodoskonaleniem od zawsze, a my jako rodzice stajemy się odpowiedzialni za jak najlepsze przygotowanie naszych pociech do dorosłego życia.

Pewność siebie

Nabywanie nowych umiejętności mocno budują pewność siebie dziecka, co z pewnością poprawi umiejętności społeczne, które jak wiemy przekładają się na inne aspekty życia, nie tylko muzyczne.

Kreatywność

Żadne inne słowo nie stoi tak blisko dziedziny artystycznej jaką niewątpliwie jest gra na instrumencie jak kreatywność. Tworząc własną muzykę pobudzamy wszelkie pokłady kreatywności w naszym organizmie, co świetnie wpływa na samopoczucie oraz pewność siebie. Warto o tym pamiętać, że muzyka jest super! Każdy z nas mniej lub więcej umila sobie czas słuchaniem muzyki, mamy ulubionych wykonawców i style. Muzyka nas otacza z każdej strony, nie inaczej będzie z naszym dzieckiem, jeżeli gra na instrumencie stanie się jego pasją.

Jak nauczyć dziecko gry na instrumencie?

Zwykle pierwszym krokiem w nabyciu umiejętności gry na intrumencie przez dziecko jest domowa gra na amatorskim sprzęcie. Pierwsze sprzęty nie są drogie, dlatego warto w domowym zaciszu pokazać dziecku jakie są możliwości. Gdy zauważymy, że któryś instrument szczególnie zainteresował nasze dziecko to proponujemy lekcje muzyki u profesjonalistów. Istnieje wiele miejsc, zarówno prywatne szkoły, miejsce ośrodki kultury lub prywatnie organizowane grupowe spotkania dla najmłodszych. Tam pod okiem profesjonalisty będą mogły doskonalić swoje umiejętności. Pamiętajmy tylko, by nie robić tego za wszelką cenę – przede wszystkim to musi być dobra zabawa!

Dorota Górecka

Dorota Górecka

Magister socjologii

Absolwentka poznańskiego UAM. Obecnie przede wszystkim mama dwójki dzieci. Zawodowo specjalista ds. PR w domu mediowym. Żyję ogromną pasją do podróży i niszowego kina.

Przeczytaj więcej:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.